Csajág- Falumúzeum

2017. július 8-án nyitottuk meg hivatalosan a pályázati forrásból, és önerőből megvalósított falumúzeumunkat. A múzeum ötlete már sok-sok évvel ezelőtt felmerült mind Tóth Sándor volt iskolaigazgató, mind Arany Lajos volt önkormányzati képviselőnk elképzelései között. Tóth Sándor évtizedekkel ezelőtt már jó néhány régi relikviát összegyűjtött a közvetlen környezetében, amelyek sokáig iskolánkban voltak kiállítva. A múzeum konkrét elképzelése, mind helyszínileg, mind a megvalósítás terén Arany Lajos képviselő, és Verebélyi Zoltán polgármester egyeztetéseinek és munkájának köszönhető. A célra alkalmas épületet pályázati pénzből újítottuk fel. Ezt a pályázatot és a felújítás munkálatait, majd az összegyűjtött anyag kiállítássá alakítását koordinálta verebélyi Zoltán, a kiállítási tárgyakat pedig Arany Lajos gyűjtötte be a falubeliektől. A sok kiállítási tárgy mind a lakosság felajánlásaiból jött össze. Sajnos Arany Lajos az átadó ünnepséget már nem érhette meg, de önkormányzatunk munkájának elismeréseként a múzeum falára elhelyezett márványtáblával tiszteleg az emléke előtt. A kiállítási tárgyak között többségében régi bútorokat, használati eszközöket, a gazdálkodáshoz használatos tárgyakat láthatunk a múlt századból, vagy még korábbról. Kialakításra került régi paraszti szoba részlet, konyha részlet . Külön került kiállításra Arany Lajos személyes gyűjteményéből néhány tárgy, úgymint kardok, pisztolyok. Szintén a múzeum anyagát színesíti néhány mammut csont , így combcsont, örlőfog,csigolya agyar, amely lelkes amatőr gyűjtő tulajdonaként kölcsönben szerepel nálunk.

Az udvaron szintén találhatunk kiállítási tárgyakat, amelyek a mindennapi paraszti hétköznapokban voltak használatosak. Külön érdemes megemlíteni az Erdélyből származó ökrös szekeret, amely Arany Lajos özvegyének, Aranyné Steiner Mártának az ajándéka.

Köszönjük minden felajánlónak, segítőnek, hogy településünk egy szép múzeummal gazdagodhatott!

Múzeumunk minden érdeklődő előtt nyitva áll a hét munkanapjain: 8 órától 16 óráig.

A múzeum csak előzetes bejelentkezéssel látogatható.

Bejelentkezés: 06-88-440-380

Balatonkenese

 Soós -hegyi kilátó

Egy adótoronyból átalakított kilátó áll a Balaton keleti szegélye fölött, ahonnan hosszában látunk rá a tóra és a közeli partszakaszokra.

Balatonkenese látképéhez hozzátartozik a település fölé emelkedő, meredek üledékfal, amelynek tetején egy adótorony trónol. Az esztétikusnak éppen nem nevezhető építmény azonban többfunkciós, így kilátóként nem csak lehetséges, de érdemes is fellépcsőzni rá.

Az egyszintes, körteraszos kilátóból csodálatos kilátás nyílik a Balaton keleti öblére. Az itteni "magaspartok", mint amilyen a Soós-hegyi is, azt a ritka látványt nyújtják a nézelődőknek, amit csak kevés hely tud: hosszában tekinthetünk végig a tavon. Persze nem teljesen végig, de az északi parton a Tihanyi-félszigetig tisztán ellátunk, végigvezetve tekintetünket a sűrűn beépített településeken Balatonfűzfőtől Balatonfüredig. A déli parton a Siófok uralta partszakasz magasra nőtt szállodái is jól kivehetőek, a két part között pedig a végtelennek tűnő víztömeg hullámzik.

Nem messze a kilátótoronytól áll a Soós Lajos költő emlékére 1927-ben emelt, vörös homokkőből készült obeliszk. A Balatonkeneséhez kötődő, tragikus sorsú költőről nevezték el a magaslatot Soós-hegynek (a korábbi Partfő helyett).

A Balaton partjától számított 75 méteres magasságban tetőző Soós-hegynek csupán a legfelső, vékony takaróját alkotja a porózus anyagú lösz, döntő tömege pedig a nagyjából 10 millió évvel ezelőtt itt hullámzott Pannon-tó üledékéből áll; az egymásra rakódott, vízszintes rétegek ma is jól látszódnak. A fal különleges élőlények otthona, például a meredek falba mélyíti fészkeit a pompás színezetű gyurgyalag és az apró termetű partifecske. A hegyre a késő tavasszal virágzó, fokozottan védett növényről elnevezett Tátorján tanösvényt követve sétálhatunk fel kényelmesen. A napjainkra szinte teljesen eltűnt, fehér virágú, gömb alakú tátorjánok hazánkban már csak néhány kisebb területre szorultak vissza, ezek egyike a Balatonkenesei Tátorjános Természetvédelmi Terület.

A fal oldalában mesterséges üregekre lehetünk figyelmesek. A Tatárlikaknak nevezett mélyedésekbe a szájhagyomány szerint a tatárok, majd a törökök elől menekültek a helyi lakosok, de erre nincsen semmilyen régészeti bizonyíték. Később halászok tárolták itt hajóikat, felszereléseiket, de leginkább a környéken élő szegények barlanglakásaiként hasznosultak.

Balatonfűzfő

Balatoni Bob Szabadidőpark

Tel.: +36-88/586-170
Fax: +36-88/586-171
E-mail: bob @ balatonibob.hu
Honlap: www.balatonibob.hu
Cím: H-8184 Balatonfűzfő, Uszoda u. 2.

A balatoni bobpálya Veszprémtől 10 km-re a Balaton északi partján Balatonfűzfő egyik legszebb erdei területén, a város központjától ~500 méterre helyezkedik el.
A pálya 2001. augusztus óta – egész évben működő – kedvelt kirándulóhelyévé vált a környékre látogató családok, kiránduló csoportok, turisták számára. Tulajdonosa és üzemeltetője a Balatoni Bob Kft.
A 20.000 m² alapterületen fekvő létesítmény legmagasabb pontjáról csodálatos panoráma nyílik a Balatonra.
Továbbá izgalmas szórakozást nyújt a pálya mellett felépített SERPA KALANDPARK.
Tavasztól a pálya területén büfé működik, nyáron koktélbár és zenés szórakozóhely fogadja az idelátogató kedves vendégeket.

Felhőtlen szórakozást és sportos felüdülést kívánunk minden korosztálynak!

NYITVATARTÁS: A balatoni bobpályán télen-nyáron várjuk a kedves idelátogató vendégeinket.
Augusztus 24 – 2011 Június 10: délelőtt 10 órától, 20 óráig.

A BOBPÁLYA
A pálya teljes hossza 800 m, mely 39 m szintkülönbségű területre épült.
A kétszemélyes kocsik felvonó segítségével jutnak az erdei domb tetejére, ahonnan izgalmas lecsúszást ígérnek az éles kanyarok, a bukkanók, a 15 m hosszú alagút.
Az esti órákban ideérkező kedves vendégek jó hangulatát fokozza a kivilágított pálya, valamint az alagút villogó fénye, mely igazán élvezetessé teszi a száguldozás élményét.

BOBPÁLYA SZÁMOKBAN:
800m hosszú
39m szintkülönbség
40km/h sebesség
15m alagút

A KOCSIK

A pályán 33 db kétszemélyes bobkocsi működik. Ezek maximális sebessége 40 km/h. A kocsik gyorsaságát – a felszerelt fékező karok segítségével – a kedves utas tetszőlegesen szabályozhatja bátorsága és merészsége szerint.
A pálya nagy előnye, hogy mindenki számára teljes biztonságot adnak a kötött pályára rögzített bobkocsik, melyek centrifugál fékkel, valamint hárompontos biztonsági övvel vannak felszerelve.